Živá hudba na svadby, plesy, rodinné oslavy, tanečné zábavy, firemné večierky...
 
 
Repertoár
Tanečné piesne
Pomalé piesne
Ľudové piesne
Ukážky piesní
Aparatúra
Služba organistu
Zvyky na svadbu
 
 
Google
 

 

Vitajte na stránkach hudobnej skupiny

EFEKT  

živá hudba na Vašu svadbu
  "Nie v tom, že sme milovaní,ale v tom,že milujeme je naše šťastie."

Svadba je dôležitým životným medzníkom. Okrem príjemných povinností s tým spojených sa vyskytnú aj starosti s prípravou samotnej oslavy. Každého prirodzeným prianím je, aby sa pozvaní hostia cítili príjemne a hlavne sa dobre zabavili. Hudobná skupina poskytne okrem svojej voccálno - inštrumentálnej originality, bezprostrednej vizuálnej pohybovej zložky, aj umelecký aspekt, ktorého punc na takej neopakovateľnej udalosti ako je svadba, by určite nemal chýbať.

Svadobné zvyky:

Zvyky môžu Vašu svadbu oživiť a dodať jej tú správnu atmosféru a taktiež priblížiť dávne tradície.
Odobierka
Odobierka je veľmi slávnostný a emotívny akt pred svadobným sprievodom do kostola. Ženích s rodičmi prídu do nevestinho domu, kde čaká nevesta s rodičmi, s hlavnou družicou, s krstnými rodičmi, či ďalším príbuzenstvom. Podľa tradície jeden z krstných rodičov povie text odobierky, snúbenci sa poďakujú rodičom od ktorých dostanú rodičovské požehnanie. Text odobierky najdete sem:
Svadobná brána
Svadobná brána vždy vyzýva k tomu, aby sa ňou prešlo. Slúži zároveň ako ochrana a symbolicky znázorňuje prechod medzi dvoma svetmi, medzi svetom známym a neznámym. Rovnako ako svadobný veniec by mala byť bohato zdobená mašličkami, kvetmi a brečtanom a vždy by mala vzbudzovať veselú a radostnú náladu.
Rozbíjanie tanierov
Pred vstupom do reštaurácie Vás privíta personál, ponúkne Vám prípitok a zároveň rozbíja tanier, Črepy údajne prinášajú šťastie. Spoločným zametaním novomanželia preukazujú vôľu spolupracovať a tak robiť svoj život harmonickým.
Prenášanie cez prah
Symbolizuje nový začiatok pre novomanželov - novú životnú etapu ich spoločného života.
Prípitok
Po usadení hostí sa prednesie prípitok ktorý by mal byť krátky a výstižný. Súčasťou prípitku býva na Slovensku i zaspievanie „Živio“ Ak je rodina nábožensky založená, uskutoční sa aj spoločná modlitba.
Spoločné jedenie polievky:
Spoločné jedenie polievky novomanželov z jedného taniera na svadobnej hostine symbolizuje spoločný krajec chleba z ktorého je potrebné brať i dávať rovnakým dielom. Niekde je zvykom recitovanie riekanky za súčasného doprovodu klepaním lyžičiek po tanieroch "polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná" až do tej doby pokiaľ ženích nepobozká nevestu. Môže sa to podľa uváženia opakovať v priebehu jedenia polievky aj viac krát, zvyčajne sa to opakuje tri krát.
Prvý novomanželský tanec
Po svadobnom pohostení starejší v krátkosti otvára svadobnú zábavu tým, že oboznámi svadobných hostí s úvodným tancom, ako bude prebiehať. Tak ich zároveň pozýva na tanečný parket, aby urobili okolo novomanželov kruh. / hráva sa zvyčajne Straussov valčík na krásnom modrom Dunaji, Dunajský valčík.../. Keď je zábava otvorená, nasleduje rodičovský tanec, /Ak náhodou niektorí z rodičov už nežije, zastúpi ho jeden z krstných rodičov/ tu sa snažíme vytiahnuť na tanečný parket všetkých hostí.
Čítanie telegramov
Najčastejšie sa telegramy čítajú krátko pred pol nocou, pred čepčením.
Očepčenie
Zvyčajne sa o 24:00 hodine koná začepčenie a ktoré sa pokladá za vrchol svadobnej zábavy. Touto hodinou mladomanželia ukončia deň, ktorý začínali ešte ako slobodní ,ale do nového dňa už vstupujú viazaní manželskou zmluvou . Aby to aj navonok bolo vidieť, predstavoval to akt snímania symbolov slobodných (u nevesty je to vienok a u ženícha pierko), ktorý sa u nevesty niekedy nahrádzal čepcom – preto ten názov začepčenie. Polnočné začepčenie začíname zhasnutím svetla v sále. Do tmy potichu začnú znieť melódie svadobných piesní Začnú v zástupe prichádzať doprostred sály družice s horiacimi sviečkami a urobia polkruh okolo stoličky, pripravenej pre nevestu v strede sály. Po skončení tohto úkonu vchádza do miestnosti starejší s dvoma družbami, idúc k neveste a vydávajúci sa za troch mudrcov. Ich cieľom je vypýtať ju, aby ju odviedli a prezliekli do ženského rúcha. Svoju totožnosť musia ale preukázať tým, že sú mudrci a uhádnu tri hádanky. Po splnení tejto podmienky najprv nevestu prevedú cez svadobný stôl, čím ona symbolizuje, že sa chce vydávať len raz a potom ju posadia na stoličku doprostred sály, kde jej budú snímať vienok z hlavy a ženíchovi perko. Starejší hovorí neveste: Išiel mládenec cez háj zelený, postretol on devu, mala vienok bielený A spýtal sa jej po prvý raz: „Deva, dáš si vienok sňať, alebo hlávku sťať?“ Nevestina odpoveď je: „Hlávku sťať!“ Tým dáva povel pre družbov, aby jej akože išli hlávku sťať. Starejší ich prehovára a súčasne dohovára neveste, aby si to rozmyslela a tým jej dáva druhú šancu, čím sa celý úkon ešte raz opakuje. Až na tretí raz nevesta privolí: „Vienok sňať!“ , čo je pokyn pre krstnú mamu, že jej môže dať dole vienok, všetko za hudobného podfarbenia prvej slohy piesne „Od Buchlova vietor veje“. Následne zas prvá družica začne na pokyn starejšieho snímať pierko zo ženícha, tiež za doprovodu hudby a spevu. Keď už sú nevesta a ženích bez symbolov slobodných, dostanú možnosť dať tieto znaky slobodných tým dvom nádejným adeptom na ženenie, ktorým by to do roka a do dňa dopriali. Tesne pred záverom odčepčenia nasleduje predstavenie takého únosu nevesty, ako sa konal v tých časoch. Ten vyzeral tak, že starejší cez svoje plece uchopí ruku nevesty, ktorá je postavená za ním. Potom počas prvej slohy pesničky „ Stratila som pártu, pártu, zelený veniec“ urobia s nevestou neveľký kruh, uklonia a pozdravia sa. To isté vykonajú počas druhej i tretej slohy tejto piesne, len uprostred tretej slohy sa už rozbehnú preč (akože únos). Mladý zať sa rozbehne za nimi a aby ich nedobehol, snažia sa mu v tom prekaziť a zastaviť ho družbovia, ktorí sú so starejším. Celý tento akt začepčenia má aj vedľajší pozitívny dopad na priebeh svadby a to, že si svadobčania počas neho oddýchnu a načerpajú nových síl do ďalšej zábavy. V neposlednom rade je z celého zvyku aj pekný zážitok.
Redový tanec / venčekový /
Je vhodná príležitosť pre svadobných hostí, ako finančne podporiť mladomanželov. Tento svadobný tanec býva spravidla okolo polnoci. Svadobní hostia spravia v strede sály kruh okolo mladomanželov a krstnej mamy, ktorá tam sedí na stoličke s misou prikrytou obrúskom na peniaze. Za hudobného doprovodu potom postupne svadobčania pozývajú mladomanželov do krátkeho tanca, ktorý si najprv zaplatia u krstnej mamy tým, že vložia do misky toľko peňazí, koľko uvážia za vhodné. Ak sa Redového tanca zúčastňujú obaja mladomanželia, tak ženy pozývajú do tanca ženícha a chlapi nevestu. Ale ak ju tancuje len sama nevesta, tak ju postupne pozývajú do tanca aj ženy, aj chlapi. Po poslednom hosťovi nevestu vezme do tanca znova ženích a odnáša si nevestu. Krstná mama im potom donesie peniažky čo sa vyzbierali, ako prvé spoločné korunky v manželstve.
Metlový tanec
Podstatou metlového tanca je vymieňanie si partneriek počas tanca. Keď je na parkete viac tanečných párov, príde prvý družba s metlou a tancuje s ňou pokiaľ hrá hudba. Keď hudba prestane náhle hrať, odhodí metlu a schytí okolo pása prvú ženu, ktorá je najbližšie. Pán bez partnerky si musí zodvihnúť metlu, aby s ňou tancoval keď začne hudba znovu hrať. Takto to pokračuje do kola. Všetci partneri si musia vymeniť partnerky, nesmú tancovať s tou, s ktorou začali tancovať, na začiatku metlového tanca.

tanec s balónmi
Párom na parkete sa rozdajú balóny resp. mužskej polovičke, muži si ho uviažu o kotníky a začne sa tancovať, počas tanca sa snažia prasknúť balóny druhým párom.... vyhráva ten pár ktorému zostal balón na nohe ako jedinému....víťazný pár dostane metlu a smeták a musí poupratovať prasknuté balóny....
tanec s jabĺčkom
Párom sa odovzdajú jabĺčka, dajú si ich medzi čelá a tancujú, vyhráva ten pár ktorému jabĺčko nespadne
Kto bude prvý....
Na parket sa vyzve alebo vyberie niekoľko párov, na parket sa postavia do kruhu stoličky a všetci tancujú okolo, stoličiek je o jednu menej ako je tancujúcich, keď sa hudba zastaví, každý si musí sadnúť na stoličku, kto to nestihne vypadáva......

Svadba je v živote iba raz, preto túto vzácnu rodinnú oslavu je potrebné precízne naplánovať.

" Svadba je deň na ktorý sa nezabúda."

 
 
 
Keyboard, spev: Mgr. Miloš Novák
mobilný telefón: 0902 338 347
pevná linka: 043 586 5632
E-mail: penzionuh@gmail.com

Tlačiť vizitku:
 
O nás | História skupiny | email | u Hviezdoslava | Kontakt
Freelance Web Designer